Nornice w ogrodzie – ekologiczne sposoby zwalczania

Nornice w ogrodzie – ekologiczne sposoby zwalczania

O obecności nornic, niewielkich gryzoni przypominających myszy, świadczą tunele, znajdujące się tuż pod powierzchnią gruntu oraz usychające rośliny ogrodowe. Istnieje wiele ekologicznych i naturalnych sposób, aby stanowczo zachęcić je do opuszczenia naszego ogrodu. 

Nornice – tryb życia i pożywienie

Nornice zamieszkują pola, nieużytki rolne, zarośla i lasy. Jednakże bardzo chętnie przenoszą się do przydomowych ogródków, wyrządzając w nich ogromne szkody. Gatunek najczęściej spotykany w Polsce to nornica ruda. Gryzoń ten wyglądem przypomina swoją krewniaczkę mysz. Futerko nornic ma zwykle barwę szaro-rudą na grzbiecie i czarno-białą na brzuchu. Długość ciała, wraz z ogonem, to około 15 cm. Ogon, jak u większości gryzonii, jest skąpo owłosiony, u nasady ciemniejszy. Kształt pyszczka jest szpiczasty, uszy duże, nosek różowy, a oczy czarne i wypukłe. 

Nornice prowadzą głównie nocny tryb życia. W dzień są rzadko obserwowane.  Płytkie tunele to główne ślady ich bytowania w ogrodach. O ich aktywności świadczą także nadgryzione kłącza, liście, kora drzew i krzewów oraz owoce. Dowodem na obecność nornic są również wysychające rośliny ozdobne, przede wszystkim cebulowe. 

Podstawowym pożywieniem nornic są organy roślin, takie jak: korzenie, pędy, kora, bulwy i cebulki. W ogrodzie chętnie żerują na grządkach, niszcząc rośliny ozdobne i trawniki. Ich aktywność może także uszkodzić drzewka, gdyż chętnie obgryzają korę. Gryzonie nie pogardzą również, bogatymi w węglowodany, owocami i warzywami.

Ekologiczne sposoby walki z nornicami

Kiedy dostrzeże się ślady aktywność nornic w ogrodzie, należy jak najszybciej podjąć próbę ich zwalczenia. 

Naturalna profilaktyka

Aby zapobiec osiedleniu się nornic w ogrodzie, warto profilaktycznie posadzić rośliny, które posiadają właściwości odstraszające szkodniki. Te niewielkie gryzonie źle znoszą towarzystwo intensywnie pachnących roślin, takich jak:

  • mięta,
  • czosnek, również ozdobny,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • wilczomlecz,
  • szachownica cesarska. 

Odstraszające olejki eteryczne, np. czosnku, można także wykorzystać umieszczając kilka jego zmiażdżonych ząbków w korytarzach i tunelach wykopanych przez nornice. Do czosnku można dodać liście czarnej porzeczki lub czarnego bzu. 

Nornice stanowią pokarm kota domowego, kuny, sów i innych ptaków drapieżnych. Tacy naturalni wrogowie tych gryzoni mogą stać się cennym sprzymierzeńcem ogrodnika.

Ekologiczne sposoby na nornice w ogrodzie 

Inwazję nornic można zakończyć stosując sprawdzone, naturalne sposoby, jednak należy działać bezzwłocznie, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych śladów bytowania. 

Jedną z zalecanych naturalnych metod zwalczania nornic są odstraszacze, emitujące dzięki uciążliwe dla gryzoni. Takie urządzenia generują również drgania, wpływające negatywnie na układ nerwowy nornic i motywujące je do zmiany lokalizacji. Dźwięki wytwarzane przez tego typu odstraszacze nie są słyszalne dla innych ssaków, takich jak psy, koty, czy człowiek. 

Innym skutecznym i ekologicznym sposobem na pozbycie się nornic są opryski naturalnymi preparatami, np roztworami olejków eterycznych. Dobrym rozwiązaniem są również żywołapki, umieszczane u wylotu korytarzy zasiedlonych przez gryzonie.

Dodaj komentarz