Piękny trawnik w ogrodzie – rolka czy wysiew?

Piękny trawnik w ogrodzie – rolka czy wysiew?

Zadbany trawnik

Wydawać by się mogło, że założenie trawnika to nic trudnego – trawa przecież rośnie sama. Nic bardziej mylnego. Równy, zadbany trawnik to zwykle owoc ciężkiej pracy, niezależnie od tego, czy został posiany, czy ułożony z rolki. Przy obu metodach praca rozpoczyna się już na etapie przygotowania podłoża. Zanim zabierzesz się za samą trawę, zadbać trzeba o odpowiedni skład i pH gleby, usunięcie kamieni i innych przeszkód oraz dokładne wyrównanie powierzchni.

Trawnik z rolki i wysiew

Wysiew trawy jest tańszym rozwiązaniem niż trawa z rolki. Na początku wybrać trzeba odpowiednie nasiona. Warto zwrócić uwagę na to, w których miejscach trawnik będzie nasłoneczniony, a w których zacieniony i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość stosownych mieszanek. Specjalnymi nasionami można również obsiać miejsca, które planujesz intensywnie użytkować. Po równomiernym obsianiu i podlaniu terenu pozostaje czekanie na efekty – trawa zaczyna kiełkować najwcześniej po tygodniu. Chociaż na lepsze efekty trzeba czekać przynajmniej miesiąc, równy „dywan” cieszyć będzie Twoje oczy dopiero po kilku miesiącach pielęgnacji.

Zalety trawnika z siewu to: możliwość wyboru dowolnej mieszanki traw i stosowania różnych nasion w różnych miejscach, niski koszt, metoda opłacalna na dużych terenach, możliwość samodzielnego stworzenia trawnika, lepsza trwałość, zwłaszcza na zacienionej działce i przy wyborze odpowiednich nasion.

Jego wady to: długie oczekiwanie na efekty, wyłączenie z użytkowania obsianego terenu na kilka tygodni, a nawet miesięcy, konieczność włożenia większego wysiłku w zadowalający efekt, prawdopodobieństwo konieczności wykonania dosiewu.

Pozostaje jeszcze szybszy sposób – trawnik z rolki. Ma on wielu zwolenników i trudno się temu dziwić – gwarantuje bowiem natychmiastowe efekty. Piękny trawnik uzyskać można w kilka godzin. Ponadto, pomijając przygotowanie terenu, nie trzeba robić nic więcej – całość prac wykonuje firma dostarczająca trawę. Samodzielne jej rozłożenie jest możliwe, ale bardziej pracochłonne niż wysiew. Wymaga również precyzji i doświadczenia.

Zalety trawy z rolki to: natychmiastowy efekt „zielonego dywanu”, możliwość korzystania z trawnika już po około 2 tygodniach, wygoda.

Ma ona jednak też wady: wysoka cena, szczególnie w przypadku dużych działek, nieprzystosowanie do trudnych warunków, przez co trawa może się „nie przyjąć”, uniwersalny charakter trawnika, przez co nie nadaje się do wszystkich miejsc.

Piękny trawnik w ogrodzie – rolka czy wysiew?

Wybór metody należy do Ciebie – pamiętaj jednak, że każdy trawnik trzeba tak samo pielęgnować!

Dodaj komentarz