Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników

Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników

Grzejnik do wymiany

Tradycyjne miejsce na grzejnik, z punktu widzenia efektywnej wymiany ciepła, to ściana pod oknem. Jednak w nowo budowanych wnętrzach mieszkalnych coraz częściej zrywa się z ta tradycją i ukrywa elementy grzejne. Nie robi się tego w sposób przypadkowy, za różnego rodzaju obudowami, które utrudniają swobodny przepływ ciepłego powietrza i zaburzają działanie zaworów regulacyjnych, lecz zgodnie z projektem – pod podłogą.

Ogrzewanie podłogowe

Podłogówki po zabudowaniu zupełnie nie widać – jest to bez wątpienia jej duży atut. Rury podłogówki są umieszczone pod posadzką, więc w zasadzie nie wpływają na estetykę wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, które nakładają się na jego aranżację i odpowiednio na nie reagować – przede wszystkim przed ułożeniem instalacji musimy zaplanować położenie trwałych elementów wyposażenia, np. kominka oraz dużych, masywnych mebli. Instalacja nie powinna pod nimi przebiegać, bo może dojść do jej przegrzania, a w konsekwencji nawet do uszkodzenia. Ponadto ciepło emitowane przez te część instalacji nie będzie odpowiednio wykorzystane.

Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników

W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym temperatura powierzchni grzejnych nie jest wyższa od temperatury naszej skóry, a powietrza – mniej więcej taka jak temperatura przegród budowlanych. Dzięki temu osobom przebywającym w ogrzewanych w ten sposób wnętrzach stosunkowo łatwo (łatwiej niż w przypadku ogrzewania grzejnikami) zapewnić komfort cieplny, czyli stan, w którym nie odczuwają one ani zimna, ani gorąca. Sprzyja temu charakterystyczny dla tego rodzaju ogrzewania pionowy rozkład temperatury – z wyższą wartością w okolicy wrażliwych na ciepło stóp i niższą na wysokości głowy. Ponieważ ciepło rozprzestrzenia się głownie przez promieniowanie, temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż w przypadku ogrzewania go grzejnikami. Dzięki temu powietrze nie przemieszcza się tak szybko w kierunku sufitu i ogrzewanie pomieszczeń bardzo wysokich jest znacznie skuteczniejsze. Ponadto, kiedy nie ma konwekcyjnych ruchów powietrza (jak w przypadku grzejników) nie unosi się kurz, dzięki czemu w pomieszczeniach dobrze się czują także osoby, które są na niego bardziej wrażliwe lub uczulone.

Podsumowując ogrzewanie podłogowe jest idealne do pomieszczeń z dużą powierzchnią wykończonej ceramiką podłogi, niezasłoniętej przez stałą zabudowę, duże ciężkie meble ani grube dywany. Podłogówka będzie świetnym rozwiązaniem również we wnętrzach z przeszklonymi ścianami, gdzie trudno byłoby znaleźć miejsce na grzejnik.

Dodaj komentarz