Gdzie można montować panele fotowoltaiczne? Jaki dach pod fotowoltaikę dla firm?

Gdzie można montować panele fotowoltaiczne? Jaki dach pod fotowoltaikę dla firm?

Panele fotowoltaiczne to coraz częściej stosowany przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorców sposób na pozyskiwanie taniego prądu, generowanego ze słońca. Warto jednak wiedzieć, że aby inwestycja była opłacalna, konieczne jest spełnienie określonych warunków przez miejsce, w którym będą ulokowane. Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Istnieje kilka możliwości na efektywne ulokowanie paneli słonecznych. Są to:

  • dach,
  • grunt,
  • wiata,
  • elewacja budynku.

Montowanie instalacji fotowoltaicznych na dachu stanowi najczęściej stosowane i najbardziej optymalne rozwiązanie. W przypadku, gdy dach pokrywający budynek nie spełnia określonych warunków, które omówione zostaną poniżej, możliwe jest zainstalowanie ich na garażu lub budynku gospodarczym. Ważne jest jednak, aby obiekt budowlany był stabilny oraz miał wysoką nośność, pozwalającą na zamontowanie na nim odpowiedniej liczby paneli. Gdy nie ma możliwości posadowienia instalacji fotowoltaicznej dla klientów biznesowych na dachach budynku, wykorzystuje się w tym celu specjalne konstrukcje ustawiane na gruncie. Warto jednak zaznaczyć, że ich montaż związany jest ze zwiększonymi kosztami – wynika to z konieczności zastosowania dodatkowej konstrukcji. Najrzadziej stosowanym, a przy tym najmniej opłacalnym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych na elewacji. Ich efektywność może być nawet o ponad 30% niższa niż w przypadku pozostałych lokalizacji. Wynika to z faktu, że panele najlepiej jest montować na otwartej przestrzeni z ukierunkowaniem na południe oraz z tego, że kąt nachylenia powinien wahać się pomiędzy 30° a 45°. Gdy spełnione są odpowiednie warunki, instalację fotowoltaiczną dla klientów biznesowych wykona sigmapolska.pl, tak aby użytkownik mógł jak najbardziej wykorzystać jej potencjał. Specjaliści mogą ocenić, jakie położenie i nachylenie ogniw będzie opłacalne w określonej lokalizacji przez cały rok.

Jakie parametry dachu są istotne podczas montażu?

Podczas omawiania możliwości związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych dla firm wspomniano, że dach jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Jakie jednak warunki musi spełniać pokrycie, by móc zainstalować na nim instalację? W kwestii materiałów wykorzystanych do budowy dachu, uważa się, że każdy z nich będzie odpowiedni. Na rynku istnieje szeroka gama uchwytów pozwalających na stabilne i bezpieczne zamontowanie paneli na różnorodniej powierzchni. Starsze pokrycia wymagać mogą wzmocnienia. Wspomniano wcześniej o optymalnych kątach nachylenia paneli dla uzyskania jak najlepszych efektów. Zaleca się, aby dach wykonany był pod skosem 20° – 40°. Gdy jest on płaski, można zastosować specjalną konstrukcję, która skoryguje te różnice. Wymagana wolna powierzchnia niezbędna do wykonania instalacji o mocy 1 kW to około 4,5 m². Specjaliści podczas audytu biorą także pod uwagę zacienie dachu w ciągu dnia, gdyż wpływa ono negatywnie na pobieranie promieni słonecznych, a co za tym idzie produkcję prądu.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne dla firm?

Wiele firm związanych z tym alternatywnym źródłem energii dostaje coraz więcej zleceń na instalację fotowoltaiczną dla klientów biznesowych. Z czego wynika to zainteresowanie? Przede wszystkim przedsiębiorstwa dążą do obniżenia rachunków za prąd, które mogą być szczególnie dotkliwe po podwyżkach cen energii elektrycznej na początku tego roku. Możliwość odsprzedaży wytworzonego prądu do sieci energetycznej pozwala na uzyskanie realnych korzyści finansowych dla firmy. Pozostając w kwestii zysków, warto zaznaczyć, że można odliczyć zakup paneli fotowoltaicznych od podatku, jak i uzyskać dofinansowanie ich kupna i montażu. Ponadto produkowanie „własnego” prądu pozwala na wysoką niezależność i brak przestoju w pracy podczas przerw w dostawie energii. Warto także podkreślić, że firmy, które zdecydowały się na zainstalowanie fotowoltaiki, cieszą się lepszą opinią wśród klientów i kontrahentów – uważane są za przedsiębiorstwa, którym los planety nie jest obojętny.

Dodaj komentarz