Ile kosztuje mycie elewacji w 2022?

Ile kosztuje mycie elewacji w 2022?

Czuć już powiew wiosny. To najlepszy czas na przeprowadzenie wszelkiego rodzaju prac porządkowych w domu, jak i wokół niego. Jednym z trudniejszych i bardziej pracochłonnych zadań w tym zakresie jest mycie elewacji. Ile będzie kosztować profesjonalna usługa? Co wpływa na stopień zabrudzenia tynku na budynku? Lepiej zrobić to samemu czy skorzystać z pomocy fachowców? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Jakie są koszty mycia elewacji?

Niestety nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje mycie elewacji w 2022, ponieważ uzależnione jest to do wielu czynników, głównie takich jak: stopień i rodzaj zabrudzenia tynku (atmosferyczne, biologiczne, chemiczne), typ elewacji i powierzchnia do wyczyszczenia. Profesjonalne firmy posiadają także cennik, który jest uzależniony od miejsca, w którym działają oraz kosztów dojazdu do punktu wykonania zlecenia. Ceny mogą wahać się od 15 złotych aż do 40 złotych za metr kwadratowy. Jak wynika ze statystyk, najtaniej umyć elewację można w województwie lubelskim, a najwięcej trzeba zapłacić w łódzkim. W celu dokładnego ustalenia kosztów wykonania usługi, warto skontaktować się z wybraną firmą. Mycie elewacji wyceni SteigerTeam.pl, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne parametry, by klient jeszcze przed zleceniem prac doskonale wiedział, z jakimi kosztami będzie mieć do czynienia.

Co wpływa na stopień zabrudzenia elewacji?

Zabrudzenia elewacji mogą być większe, mniejsze, trudniejsze lub łatwiejsze do usunięcia za pomocą profesjonalnych środków, jak i urządzeń, co uzależnione jest to przede wszystkim od lokalizacji budynku. Najszybciej ubrudzony będzie tynk obiektu, który położony jest przy ruchliwej drodze oraz w pobliżu zakładów przemysłowych, fabryk itp. Kolejnym z czynników, który ma niebagatelny wpływ na rodzaj zabrudzenia elewacji oraz tempo jego osiadania jest wilgotność otoczenia. Budynki zlokalizowane w pobliżu zbiorników wodnych czy w lasach szybciej zostaną porośnięte przez glony czy grzyby. Do kolejnych czynników zalicza się:

  • strukturę tynku – im bardziej gładki, tym wolniej osiadają na nim zanieczyszczenia,
  • nasiąkliwość – im niższa, tym większe prawdopodobieństwo spłukania zanieczyszczeń przez deszcz (dobrym rozwiązaniem będzie elewacja akrylowa, silikatowa lub silikonowa).

Mycie elewacji – samodzielnie czy z firmą?

Mycie elewacji nie jest prostym zadaniem. Wie o tym każdy, kto choć raz podjął się próby samodzielnego wyczyszczenia tynku pokrywającego dom lub inny obiekt budowlany. Zadanie to wymaga krzepy oraz sporej ilości wolnego czasu. Dodatkowo generuje ono dość wysokie koszty, ponieważ konieczny jest zakup profesjonalnych środków chemicznych oraz urządzeń, które pozwolą na usunięcie zabrudzeń pokrywających elewację. Warto podkreślić, że ceny tego typu produktów mogą być na naprawdę wysokie, a ich samodzielny wybór często przysparza wielu kłopotów. Trzeba także zaznaczyć, że czyszczenie tynku powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób, by nie uszkodzić jego struktury oraz nie spowodować usterek, których usunięcie przez firmę budowlaną będzie kosztowne. Naszym zdaniem osoby, które nie posiadają doświadczenia, wiedzy oraz sprzętów pozwalających na bezpieczne (zwłaszcza w przypadku wysokich budynków) i dokładne wyczyszczenie elewacji powinny zatrudnić do tego profesjonalną firmę.

Dodaj komentarz