Okna dachowe

Okna dachowe

Decydując się na projekt domu z poddaszem użytkowym, zazwyczaj podejmujemy decyzję również z montażem okien dachowych tak, by optymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkalną i zapewnić wystarczające oświetlenie naszym wnętrzom.

W jakim celu wykorzystujemy okna dachowe

– funkcja pomocnicza przy doświetleniu wnętrz, w którym znajdują się już okna elewacyjne. Pomieszczenia bez odpowiedniego oświetlenia naturalnego są smutne i ciemne. Okna dachowe dodają światła i to jest ich główna funkcja. Jeśli w pomieszczeniu już znajdują się okna na ścianie, okna dachowe doświetlają wnętrze, wspomagając w tym okna ścienne.

– oświetlenie klatki schodowej. Warto wykorzystać przestrzeń nad schodami i zamontować tam okna które pięknie oświetlą wnętrze. Można pokusić się również o montowanie okien w rzędach dla lepszego efektu oświetlenia wnętrza. Na okna dachowe w tym przypadku powinniśmy się zdecydować jeśli nie mamy możliwości doświetlenia klatki schodowej z okien elewacyjnych.

– jeśli mamy poddasze i lubimy światło, warto pomyśleć o zamontowaniu okna połaciowego. Na rynku są dostępne okna połaciowe z funkcją balkonu – w sezonie letnim dzięki temu otwieramy się na przestrzeń zewnętrzną i zyskujemy trochę przestrzeni. Ponadto jeśli chcielibyśmy zaoszczędzić na budowie lukarny a chcemy doświetlić poddasze, okna dachowe będą idealne. Takie okna należy montować od strony południowej a unikać strony północnej. Dzięki temu okna nie będą zarastały mchem oraz będą wpuszczały ładne ciepłe światło do naszych wnętrz, co jest szczególnie istotne dla naszego samopoczucia.

– jeśli mamy taką możliwość warto pomyśleć o oknie dachowym w naszej łazience. Doświetlimy sobie w ten sposób wnętrze w ciągu dnia – naturalne światło jest znacznie lepsze od sztucznego. Poza tym kobiety często robią makijaż w łazience, a decydując się na makijaż dzienny, powinno się go nakładać w naturalnym świetle. Producenci oferują też okna dachowe przeznaczone specjalnie do łazienek i kuchni – pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

– jeśli na poddaszu mamy pomieszczenia typu składziki czy garderoby, warto je również doświetlić montując okna dachowe. Ponadto dzięki oknom można te pomieszczenia również łatwiej wentylować.

– piękne przeszklone więźby dachowe są oryginalną dekoracją dla salonu, jeśli chcielibyśmy go usytuować na szczycie naszego domu.

Okna dachowe

Okna dachowe nie zmieniają kształtu dachu, a wybierając odpowiednie okna należy wziąć pod uwagę jego parametry, sposób otwierania, jego wyposażenie, tak aby wybrać dla siebie opcję optymalną i cieszyć się światłem i słońcem od wschodu do zachodu słońca.

Dodaj komentarz