Praktyczne szafy na mapy

Praktyczne szafy na mapy

Szafy na mapy służą do przechowywania dokumentów o niestandardowych wymiarach. Są to najczęściej druki wielkoformatowe. W tego typu meblach przechowuje się wydruki, plakaty, mapy, plany architektoniczne, dokumentację techniczną, klisze drukarskie. Z uwagi na swoje przeznaczenie szafy na mapy stanowią obowiązkowe wyposażenie różnego rodzaju instytucji.

Szafy na mapy – komu niezbędne? 

Szafy na mapy można spotkać w drukarniach i wydawnictwach. Tam służą do przechowywania klisz drukarskich, wielkoformatowych wydruków, projektów wydawniczych. Pomagają zorganizować archiwum i porządkują aktualne plany wydawnicze. Wiele wydruków rozkładówkowych 1:1 muszą zostać ocenione na podstawie najwierniejszej makiety. Dlatego tego typu szafki pozwalają na uporządkowanie poszczególnych składowych danego wydawnictwa.

Szafy na mapy stanowią nieocenioną pomoc porządkującą w pracowniach geodezyjnych i kartograficznych. Trudno sobie wyobrazić ich funkcjonowanie bez możliwości tworzenia uporządkowanego szufladami zaplecza. Odpowiednio oznakowane pozwalają na błyskawiczne dotarcie do najpotrzebniejszego wydruku.

Oryginalne zastosowanie dla szaf na mapy znalazły muzea historii naturalnej. W przepaścistych, ale płytkich szufladach przechowują tysiące egzemplarzy fauny i flory. W szufladach gromadzi się również różnego rodzaju skamieliny, które wraz z opisem można błyskawicznie zaprezentować czy po prostu do nich dotrzeć. To doskonały sposób na uporządkowanie zbiorów a jednocześnie ich archiwizowanie i tworzenie interesujących ekspozycji. Z szaf przeznaczonych do przechowywania map korzystają też muzea przechowujące w swoich zbiorach dzieła graficzne. W każdej z szuflad w doskonałych warunkach, bezpiecznie i zgodnie z zasadami konserwatorskimi można złożyć właściwie zabezpieczone zbiory grafiki.

Z tego typu mebla korzystają również wszelkie urzędy gromadzące wiedzę kartograficzną i architektoniczną danego obszaru. Ten porządkujący system pozwala na błyskawiczne dotarcie do właściwej szuflady i odnalezienie poszukiwanego egzemplarza.

Praktyczne szafy na mapy

Szafa na mapy składa się głównie z szuflad o kilku wymiarach. Największe z nich powinny mieścić wydruki o formatach A1 oraz A0. Dodatkowo szuflady można wyposażyć w organizery zmieniający sposób porządkowania zawartości. Nadprogramowe przegrody i przegródki mogą tworzyć ograniczenia tematyczne i formalne dla zbiorów. W przypadku szuflad przeznaczonych do dużych formatów, wewnątrz każdej z nich można zamontować mechanizm utrzymujący każdy z dokumentów na swoim miejscu ograniczając swobodę przesuwania się ich po powierzchni szuflady.

Każda zaprojektowana zgodnie z oczekiwaniami technologicznymi szafa posiada zwykle szuflady zaopatrzone w teleskopowe prowadnice kulkowe dodatkowo z blokadą zabezpieczającą wypadanie szuflady, umożliwiające lekkie i płynne wysuwanie każdej z szuflad na pełną długość. Dzięki temu cała powierzchnia wewnętrzna szuflady może zostać wykorzystana a użytkownik całym zakresem ruchu może wysuwać szufladę z jej mechanizmu. Szafa posiada też zwykle mechanizm, który blokuje przypadkowe wysunięcie się kilku szuflad jednocześnie. Realizacja ta zapobiega upadkowi mebla na skutek przeniesienia środka ciężkości.

Ważnym udogodnieniem użytkowania szafy na mapy jest otwieranie jej i zamykanie jednym centralnym kluczem blokującym jednocześnie wszystkie szuflady. Dzięki temu w razie konieczności przemeblowania pomieszczenia i przeniesienia szafy w inne miejsce wystarczy jednym ruchem zablokować jednocześnie wszystkie szuflady przed ich otwarciem.

Wiele firm oferuje dodatkowo do mebla specjalne nadstawki umieszczane na szafie a umożliwiające zwiększenie powierzchni użytkowej. Dzięki temu szafa na mapy może jednocześnie służyć do przechowywania segregatorów czy innego rodzaju dokumentacji biurowej. Szafy na mapy zwykle ustawia się bezpośrednio na podłodze, czasem na specjalnie do nich zaprojektowanych podestach. Część użytkowników używa zwykle jedną z szuflad jako miejsce prezentacji dla zawartości pozostałych szuflad. To praktyczne rozwiązanie pozwala na uniknięcie dostawiania dodatkowego mebla ekspozycyjnego.

Świetne szafy na mapy możesz kupić tu: https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/szafy-na-mapy-i-plany/

Dodaj komentarz