Rekuperator – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Rekuperator – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Planując budowę domu, czy też jego remont, często najwięcej uwagi poświęcamy aspektom widocznym na pierwszy rzut oka. Meblom, wykończeniu, wymiarom pomieszczeń. Są to niewątpliwie kwestie bardzo ważna, natomiast nie można zapominać o bardziej “technicznych” kwestiach. Jedną z nich jest prawidłowa wentylacja nieruchomości, a także jej skuteczne i ekonomiczne ocieplenie.

Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił wypracować różne metody ogrzewania i wentylacji, wykorzystujące unikatowe sprzęty i rozwiązania. Urządzeniem wentylacyjnym, które naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę, jest rekuperator. Wiele osób mogło nigdy nawet o nim nie słyszeć – zdecydowanie warto to zmienić.

Rekuperator – kluczowe urządzenie wentylacyjne

Na początek warto zauważyć, że obecnie w nieruchomościach wentylacja nie opiera się na procesie wentylacji grawitacyjnej, a mechanicznej, czyli wspomaganej przez maszyny. Ta druga jest precyzyjniejsza i daje mieszkańcom większą kontrolę.

Natomiast niezależnie od tego, jaki rodzaj wentylacji jest wykorzystywany, zawsze pojawia się jeden istotny problem – “wypychając” stare powietrze i wprowadzając świeże, obniżamy temperaturę w pomieszczeniu (szczególnie w zimę, ale oczywiście może się to zdarzać przez cały rok).

Rekuperator jest urządzeniem wentylacyjnym, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza “wypychanego” z nieruchomości w ramach wentylacji mechanicznej. Dzięki temu to świeże powietrze, które jest wprowadzane do domu lub mieszkania z zewnątrz, jest cieplejsze.

Nie ma efektu “szoku temperaturowego” w danym pomieszczeniu, a jednocześnie uzyskuje się pożądaną rześkość i jakość powietrza. Krótko mówiąc, rekuperator pozwala usunąć niepożądane skutki uboczne klimatyzacji, bez obniżania jej efektywności. To warte uwagi rozwiązanie dla wszelkiej maści budynków, zarówno mieszkalnych, jak i na przykład biur.

Czy warto korzystać z rekuperatora?

Rekuperator ma inne, poboczne zastosowania poza samym odzyskiwaniem i ocieplaniem powietrza (chociaż oczywiście jest to jego główna cecha). W zależności od tego, jaki model wybrano i jakie filtry zastosowano, może także, chociażby osuszać bądź filtrować powietrze.

Będzie on więc świetnym dodatkiem do domów osób, które mają szczególne wymagania w zakresie jakości powietrza, na przykład alergików. W teorii podobne efekty można uzyskać stosując oddzielne urządzenia, jak chociażby oczyszczacze lub nawilżacze powietrza, ale wybierając rekuperator, otrzymujemy wszystko w ramach jednej maszyny, co oznacza większą wygodę i oszczędność pieniędzy.

Poza tym nawet, jeśli ktoś nie jest alergikiem czy astmatykiem, z pewnością doceni komfort związany z zachowaniem w pomieszczeniach optymalnej temperatury mimo skutecznego stosowania klimatyzacji.

Dodaj komentarz