Jak dobrze przyciąć drzewka owocowe?

Jak dobrze przyciąć drzewka owocowe?

Drzewka owocowe hodowane są przez wiele osób, niekoniecznie właścicieli sadów. O ile jednak właściciele sadów wiedzą dokładnie jak przycinać drzewa owocowe to osoby które mają takie drzewka na swoim podwórku czy działce, już niestety nie zawsze orientują się odnośnie tego w jaki dokładnie sposób drzewka te powinny być przycinane. Każde z drzewek owocowych powinno być pielęgnowane inaczej, ale da się wyróżnić pewnego rodzaju stałe elementy o których należy pamiętać niezależnie od tego czy będzie to cięcie jabłoni, które są wyjątkowo popularnymi drzewkami owocowymi, czy też cięcie jakichkolwiek innych drzewek owocowych.

Kiedy przyciąć

Podstawową sprawą jest czas, w którym rozpoczynamy przycinanie drzew owocowych. Wielu ogrodników robi to wczesną wiosną. Jest to dosyć dobry moment, ale nie warto jest się zbytnio z takim przycinaniem śpieszyć. Nie ma ściśle określonego terminu w którym w naszym ogrodzie powinniśmy konieczne przeprowadzić cięcie drzew owocowych, chodzi tutaj głównie o temperaturę, która panuje na zewnątrz. Szykując się do cięcia drzewek owocowych warto sprawdzić prognozy pogody. Najważniejsze jest to aby nie narażać drzewek owocowych na mrozy i przymrozki zaraz po cięciu, tak więc w jednym roku idealną porą na wykonanie takich prac może być już nawet luty, a w innym dopiero kwiecień.

Czas na regeneracje

Po cięciu drzewko musi mieć czas aby się odpowiednio zregenerować, tak więc zbytnio odkładając przycinanie drzew narażamy drzewka owocowe z kolei na przymrozki, które nadejść mogą już wczesną jesienią. O wiele groźniejsze są dla drzewek niskie temperatury zaraz po przycięciu. Niskie temperatury w tym okresie mogą być przyczyną infekcji drzewka owocowego, których to infekcji może być bardzo ciężko się w przyszłości pozbyć. Dlatego też warto dobrze wy brać moment na przeprowadzenie w ogródku takich właśnie prac. Inną sprawą jest zabezpieczenie drzewek przed szkodnikami. Pokrycie ich specjalną substancją ochronną, tak samo jak przycinanie, musi być przeprowadzane w odpowiednich okresach, tylko wtedy ochrona taka będzie skuteczna.

Dodaj komentarz