Jak urządzić dom w stylu boho?

Jak urządzić dom w stylu boho?

Boho to styl swobodny i buntowniczy, który został utworzony przez artystyczne bohemy pragnące zaznać wolności. Styl wyróżnia duża swoboda twórcza, oryginalne dekoracje ludowe z całego świata, kolorowe dominanty przykuwające uwagę oglądającego. Aranżacja boho ma być wygodna, oparta na naturalnych tworzywach i pełna artystycznej swobody. Co jeszcze składa się na ten niepowtarzalny styl? Jak wprowadzić go do własnego salonu lub sypialni?

BOHO – wyznaczniki podstawowe

Oto krótka lista najważniejszych wyznaczników stylu boho, która pomoże w samodzielnym wykonaniu aranżacji salonu lub pokoju:

– Drewniana podłoga, jasne ściany, kolory barw ziemi – to idealne tło dla kolorowych dodatków w stylu boho.

– Tylko naturalne materiały – drewniane meble, naturalne tkaniny (len, bawełna, trawa morska itd.), dekoracje plecione ze słomy.

– Rośliny w makramowych kwietnikach – spora ilość roślin w salonie ożywia wnętrze.

– Meble – drewniane, tapicerowane (barwy ziemi, beże, szarości), meble plecione.

– Oryginalne dekoracje wykonane ręcznie – makaty, makramy, artystyczne zdjęcia i obrazy malowane ręcznie.

– Dominanty – każda aranżacja w stylu boho posiada przynamniej jedną dominantę, którą tworzą barwne dekoracje lub wzorzyste tkaniny.

Lampy w stylu boho

Klosze lamp wiszących i stojących w stylu bali z powodzeniem stosuje się także w stylu boho. Fantazyjne abażury wykonywane są z trawy morskiej – plecione w dekoracyjne siatki okalające żarówki. Klosze posiadają swój oryginalny kształt, plecione są ręcznie, co sprawia, że każda lampa wygląda inaczej. Niektóre lampy boho kształtem przypominają kilkukondygnacyjne, kryształowe żyrandole glamour. Oryginalne zestawienia kształtów same w sobie tworzą dekorację, która przykuwa uwagę. Oświetlenie przybiera także formy minimalistyczne – instalacja wykonana z patyka, sznurków i przytwierdzonych do nich żarówek.

Dekoracje

Dekoracje w stylu boho przeważnie są owocem ciężkiej pracy rękodzielników i rzemieślników z różnych krańców świata. Mają one charakter ludowy, etniczny, wykonywane są z naturalnych tworzyw – drewno, trawa morska, bawełniane sznurki, len itd. Pojawiają się plecione kosze, makramowe kwietniki, plecione ręcznie hamaki, kolorowe makaty na ścianach. W naturalnej i stonowanej kolorystyce boho pojawiają się mocniejsze akcenty barw (poduszki, narzuty, dywany), które zwracają na siebie uwagę. Na ścianach pojawiają się obrazy malowane ręcznie, które swoim charakterem współgrają z naturalnym wydźwiękiem boho. Kropką nad “i” są rośliny, które często zajmują dosyć sporą powierzchnię wnętrza.

Dodaj komentarz