Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej

Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej

Zakup działki budowlanej to bardzo duża inwestycja, do której trzeba się odpowiednio przygotować. To pierwszy krok w stronę budowy domu dlatego nie należy robić tego pod wpływem impulsu, a decyzja powinna być przemyślana i poprzedzona sprawdzeniem kilku rzeczy. Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej w pierwszej kolejności? Podpowiadamy.

Myśl przyszłościowo

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, przed zakupem działki pod budowę domu jest jej lokalizacja. Zastanów się, jakie masz plany na przyszłość, czy planujesz dzieci, a może je masz i niedługo będą musiały iść do szkoły? Czy lokalizacja ziemi na pewno Ci odpowiada? Czy znajduje się ona wystarczająco blisko szkoły, miasta i Twojej pracy? Weź pod uwagę to, czy Twoje dzieci będą musiały długo dojeżdżać do szkoły i czy droga koło działki nie będzie sprawiała trudności podczas zimy i deszczu (błoto i dziury).

Zwróć także uwagę na sąsiedztwo i to czy wokół nie znajdują się jakieś zakłady przemysłowe i gospodarstwa rolne. Mieszkanie obok takich obiektów zazwyczaj wiąże się albo z hałasem, albo z nieprzyjemnymi zapachami i dużym ruchem drogowym.

Co więcej, jeśli chcesz, aby fotowoltaika dla domu znalazła się na Twoim dachu, musisz zwrócić uwagę na poziom zacienienia działki. Jeśli obok niej znajdują się wysoki obiekty lub liczne drzewa, które mogłyby rzucać cień na dach, to panele słoneczne mogłyby nie wchodzić w grę. Fotowoltaika dla domu potrzebuje odpowiedniej ilości światła, aby pracować z dobrą wydajnością. Jeśli działka znajduj się w zacienionym miejscu a zależy Ci na fotowoltaice, to lepiej będzie poszukać innego miejsca.

Księgi wieczyste

Jeśli znalazłeś już działkę, która odpowiada Ci pod względem lokalizacji, przyszedł czas na sprawdzenie jej pod kątem prawnym. Księga wieczysta to publiczny rejestr, z którego można się dowiedzieć bardzo dużo na temat danej nieruchomości m.in. to, czy jest ona zadłużona i kto jest jej właścicielem. Stan prawny działki powinien być dla Ciebie kluczowy i należy go sprawdzić jeszcze przed zakupem.

Dostępne media

Bardzo ważne jest także sprawdzenie mediów, które są niezbędne do budowy domu. Brak podłączenia do mediów wiąże się z dodatkowymi kosztami dla inwestora, ale może też być kluczowym argumentem podczas negocjowania niższej ceny. Niestety brak podłączenia może powodować opóźnienia w budowie i należy zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów i zależy Ci na tym, aby jak najszybciej rozpocząć budowę, to zwróć uwagę również na takie kwestie.

Dodaj komentarz