Jakie drzewko do ogrodu wybrać?

Jakie drzewko do ogrodu wybrać?

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, pełnym kwiatów i drzew dających cien w upalnych dzień. Jednak bywa takie miejsce stworzyć trzeba naprawdę się napracować. A sadzenie odpowiednich drzew i ich pielęgnacja jest z pewnością zadbaniem niełatwym.

Drzewa do dużych ogrodów 

Z pewnością wiele osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem zastanawia się jakie drzewka do ogrodu wybrać i czym się w czasie tego wyboru kierować. Pierwszą zasadą jest oczywiście rozmiar przestrzeni jaką mamy do dyspozycji. Osoby, których ogrody to tak naprawdę spore połacie ziemi z pewnością chętnie postawia na piękne drzewa, które rosną latami i osiągają imponujące rozmiary, dając cień i poprawiając jakość powietrza. Wśród takich okazów najchętniej wybierany jest buk pospolity, który dorasta nawet do 30 metrów wysokości. Jednak potrzebuje on dobrej gleby, inaczej niż klon (rosnący do 20 metrów wysokości) i dający sobie radę w glebach jałowych i płytkich. Doskonale wygląda też lipa czy dąb. Ci, którzy praną odrobiny egzotyki, mogą postawić na modrzew japoński bądź daglezję. Dla fanów roślin iglastych polecana jest sosna, w tym sosna himalajska, odznaczająca się ciekawą formą szyszek.

Mały ogród – jakie drzewka zasadzić? 

Pomimo tego, że wciąż spotyka się duże ogrody, coraz częściej dominują te mniejsze, usytuowane przy domach w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Jednak ich wielkość wcale nie przekreśla możliwości zasadzenia tam wspaniałych drzewek. Przede wszystkim należy szukać odmian kolumnowych, kulistych lub tzw. płaczących. Do najpopularniejszych nalezą: 

  • magnolia – uwielbiana przede wszystkim za cudowny zapach i przepiękne kwiaty,
  • klon jawor “Brillantissimum” , będący mniejszą odmianą naszego rodzimego gatunku,
  • jarząb pospolity, mrozoodporny i doskonały dla początkujących ogrodników 
  • cis pospolity, który bardzo łatwo się formuje

Ciekawym rozwiązaniem są drzewka kolumnowe, które występują w ogromnej liczbie odmian. Takie wariacje mają chociażby buk pospolity czy wiąz. to najczęściej małe drzewa, nie dorastające do więcej iż 4 metrów. Oczywiście rozwiązaniem mogą być także mniejsze drzewka owocowe, jak niektóre odmiany jabłoni czy czereśni. Dla poszukujących osłony poleca się się tuje czy cyprysiki. Ciekawym  wyborem “pośrodku” jest też świerk serbski. Rośnie on bardzo szybko więc jest doskonałym sposobem na szybkie odgrodzenie się od sąsiadów, jest też wąski więc nie potrzebuje miejsca. Jest jednak także bardzo wysoki – nawet do 30 metrów. Można wtedy formować go przycinaniem, które nie dopuści do zbytniego wzrostu.

W dzisiejszych czasach mnogość odmian drzew – i tych polskich i egzotycznych pozwala na dobre zagospodarowanie najmniejszego nawet ogrodu. Odpowiednio posadzone, w  każdej wersji będą one cieszyły oko i spełniały swoją rolę – czy to ozdoby, zacienienia czy też odgrodzenia od innych budynków. 

 

Dodaj komentarz