Jak rozjaśnić ciemny pokój?

Jak rozjaśnić ciemny pokój?

Problem ciemnych pomieszczeń to problem przede wszystkim domów. W przypadku mieszkań występuje rzadziej, bowiem już na etapie projektowania zadbano o to, by do pomieszczenia wpadała określona ilość światła słonecznego. W domach jest inaczej, bardzo często co najmniej jedno pomieszczenie jest miejscem, gdzie jest wyraźnie za ciemno. Jak to zmienić?

Wystrój wnętrza i barwy ścian

Zmiana wystroju wnętrza i barw ścian to najprostszy sposób na poprawienie wyglądu pomieszczenia. Jaśniejsze kolory ścian i wyposażenia pomieszczenia potrafią zdziałać cuda. Ciemne wcześniej pomieszczenie, od razu wydaje się o wiele jaśniejsze.

Widząc, że w danym pomieszczeniu jest za ciemno, warto zacząć właśnie od tego. Niekiedy nie jest potrzebna wielka rewolucja, z powodzeniem wystarczy kilka zmian, lub pomalowanie ścian na jaśniejsze barwy, by uzyskać określony efekt.

Okno

Tu na początku warto przyjrzeć się temu, jak się prezentuje. Gęste firanki, grube zasłony, bardzo często ograniczają dostęp światła do pomieszczenia. Jeśli tak jest, kilka zmian w wystroju okna, w znaczący sposób może poprawić jasność w pomieszczeniu. Niestety, często to nie wystarcza.

Szczególnie w starych domach, okna są po prostu za małe. W takiej sytuacji, warto pomyśleć o wstawieniu okna nieco większego. Niekiedy i to nie pomaga. Wtedy rozwiązaniem może być wybicie ściany i wstawienie dodatkowego okna. To prace dość trudne technicznie, jednak czasami konieczne.

Zmiany za oknem

Niekiedy problem z ciemnym pomieszczeniem nie ma związku z wystrojem wnętrza, kolorem ścian czy wielkością okna. W przypadku pomieszczeń na parterze, problemem może być roślinność za oknem, inne budynki lub budowle i ich ciemna barwa. W przypadku roślinności, warto przemyśleć likwidację.

Już ścięcie niewielkiego drzewa, rosnącego w bezpośrednim sąsiedztwie okna, może spowodować, że do pomieszczenia wpadnie więcej światła. W przypadku budynków tuż za oknem, sprawa jest trudniejsza. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie okna, w miejsce, gdzie będzie wpadać więcej światła,

Podsumowanie

Jeśli w określonym pomieszczeniu jest za ciemno, jeżeli, nawet w ciągu dnia, zapalamy tam oświetlenie, to sytuacja wymaga poprawy. Warto zadbać o to, by taką sytuację zmienić. Czasami potrzebne są banalne zmiany we wnętrzu pomieszczenia, czasem trudniejsze prace.

Zbyt mało światła słonecznego w pomieszczeniu zawsze jest wielką wadą miejsca. Działając odpowiednio, można poprawić wygląd wnętrza i sprawić, że światła słonecznego do danego pomieszczenia będzie wpadać o wiele więcej.

1 Comment

Dodaj komentarz