Okna dachowe – z wywietrznikiem czy bez?

Okna dachowe – z wywietrznikiem czy bez?

Łatwo jest uczynić z poddasza komfortową przestrzeń. To zasługa m.in. okien, które można zamocować w dachu. Są szczelne, wytrzymałe, mają różne wymiary i różny sposób otwierania. Mogą także mieć pewne dodatki np. wywietrzniki. Czy warto, by miały taki dodatek?

Różne wymagania względem powietrza

Przestrzeń komfortowa to nie tylko taka, która jest widna i w miarę duża. Znaczenie mają także temperatura i jakość powietrza. By było widno, okna muszą mieć odpowiednią wielkość i musi być ich tyle, ile jest to potrzebne. Widne wnętrze wydaje się optycznie większe. Temperatura i jakość powietrza też w dużym stopniu zależą od okien. Jeśli są szczelne, to zimą zatrzymają ciepło w domu. Zbyt duża szczelność ma jednak i słabą stronę. To uniemożliwienie wymiany powietrza. Powinno ono być czyste, świeże, niezawilgocone. To gwarantuje prawidłowa wentylacja.

Co daje wywietrznik w oknie?

Wywietrzniki w oknach dachowych pomagają dbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniach. Szpary są nieduże, więc napływ powietrza nie spowoduje dyskomfortu. Będzie to napływ stały, więc powietrze jest stale wymieniane na świeże. Jeśli powietrze wymieniane jest na świeże, to lepszy jest jego zapach i jest ono bardziej zdrowe. Unika się pojawienia pleśni w mieszkaniu. Wywietrznik w oknie umożliwia wymianę powietrza. Rzadziej konieczne jest otwieranie okna w celu zadbania o wentylację. Oczywiście sam taki dodatek nie wystarczy. Powietrze musi przepływać, czyli powinna być np. szpara między drzwiami a podłogą.

Czy wybrać okna dachowe z nawiewnikiem?

Nawiewnik to wybór osób, które chcą mieć pewność, że na poddaszu nie pojawi się wilgoć. Powietrze będzie dobrej jakości, bo stale wymieniane na świeże. Dzięki temu, że wybierze się okno dachowe z nawiewnikiem, zadbać o to jest łatwiej. Nie trzeba już pilnować tego, by co pewien czas otwierać je czy rozszczelniać. O ile nie ma innego rozwiązania zapewniającego wentylację, to takie okna są potrzebne. Te inne rozwiązanie to np. kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej. Prościej jednak jest rozejrzeć się za oknami z nawiewnikiem. Jeśli jest ich w jakimś pokoju na poddaszu więcej, to nie muszą wszystkie mieć takiego dodatku.

Wybór okien z wywietrznikami to najprostszy sposób, by zadbać o wentylację, a więc i zdrowe powietrze w domu. Kiedyś, jak nie było tak dużej szczelności okien, kwestia wentylacji nie była aż tak ważna. Obecnie trzeba mocniej zwracać na nią uwagę m.in. przy wyborze okien dachowych. Jest to tym ważniejsze, że ściany często wykańczane są gipsem.

Dodaj komentarz