Budowa paznokcia – co warto wiedzieć?

Budowa paznokcia – co warto wiedzieć?

Ludzki paznokieć cechuje się dosyć skomplikowana budową. Przyjrzyjmy się, jakie struktury i obszary wyróżniamy w obrębie paznokci. Pomoże nam to nie tylko lepiej zrozumieć ich istotę. Nauczymy się także, jak możemy o nie dbać.

Elementy paznokcia

Najbardziej charakterystycznym elementem jest tzw. obłączek, zwany także lunulą. To białawy, matowy półksiężyc znajdujący się u nasady paznokcia. Jasny kolor wynika z tego, że obłączek mocno przylega do macierzy paznokcia. To także jego jedyna, żywa część. Pozostałe struktury tworzą tkanki martwe.

To, co przylega do obłączka to tzw. płytka paznokcia. Jest jego najbardziej widoczną częścią. Pod nią znajduje się łożysko paznokcia, które stanowi podporę dla płytki i odżywia ją. Nie przyczynia się jednak bezpośrednio do jej wzrostu.

Aby paznokieć rósł we właściwym kierunku i w prawidłowy sposób, otoczony jest przez wał paznokcia. Otacza on paznokcie ze wszystkich stron stabilizując jego położenie.

Z kolei cienka warstwa naskórka rosnąca dookoła naskórka to obrąbek naskórkowy. Dba on o to, aby do żywej tkanki nie dostały się bakterie, zabrudzenia i drobnoustroje. Łatwo go uszkodzić, jeżeli nie będziemy ostrożni przy wycinaniu zrogowaciałych skórek.

Z czego składają się paznokcie?

Budowa paznokcia jest bardzo ciekawa. Zrogowaciała część to przede wszystkim twarda, półprzejrzysta, matowa struktura. Jest złożona z ponad stu warstw keratyny, tej samej substancji, która buduje nasze włosy. W składzie tej tkanki znajdziemy siarkę, cysteinę i arginina. Za twardość płytki odpowiada wysoka zawartość wapnia, żelaza i fosforu.

Paznokieć przyrasta bardzo wolno – o ok. 3 mm miesięcznie, choć ta wartość może się zmieniać osobniczo, a także ze względu na tryb życia. Paznokcie wolniej rosną w nocy, ale z kolei szybciej przyrastają u tej dłoni, która jest bardziej aktywna.

Jakie czynniki wpływają destrukcyjnie na paznokcie?

Przede wszystkim, budowa paznokcia ulega osłabieniu podczas pracy fizycznej i manualnej. Jeżeli często stosujemy silne detergenty, czy to podczas zmywania naczyń czy też ręcznego prania także narażamy nasze paznokcie na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Obecność patogenów w organizmie, jak również przewlekłe choroby wpływają niszcząco na strukturę paznokci.

Na szczęście sami mamy bardzo duży wpływ na stan naszych paznokci. Na ich jakość wpływa przede wszystkim zbilansowana dieta, bogata w mikro- i makroelementy, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dbajmy także o właściwe nawodnienie organizmu – paznokcie składają się także z wody. Jeżeli nie zadbamy o nasze zdrowie, szybko zauważymy, że paznokcie stają się kruche, słabe i rozwarstwione, a także zaczynają pękać. Pamiętajmy, że możemy temu zapobiec!

Dodaj komentarz